BIOCLEAN | Biofiltr do redukcji zapachów pochodzenia organicznego i biologicznego
Biofiltr do biologicznej degradacji substancji organicznych i nieorganicznych w powietrzu
Czym jest biofiltracja powietrza?
Problem emisji nieprzyjemnych zapachów i innych potencjalnie toksycznych gazów i zanieczyszczeń staje się coraz ważniejszy. Wśród możliwych rozwiązań zdolnych do redukcji tych emisji najbardziej interesujące są biofiltry. Opierają swoją zasadę działania na biologicznej degradacji związków zawartych w ściekach.
Biofiltry zawierają masę materiału organicznego (torf, kompost, wrzos, kora lub ich mieszaniny), których grubość wynosi zwykle 1,0 – 1,5 m. W tym podłożu wybieramy i rozwijamy mikroflorę bakteryjną zdolną do degradacji cząsteczek związków zanieczyszczających (organicznych i nieorganicznych) zawartych w powietrzu, które ma być poddane oczyszczeniu. W biofiltrze zanieczyszczenia są metabolizowane przez bakterie żyjące w podłożu.
W szczególności powietrze, które ma być poddane obróbce, zbierane środowisku pracy w celu uzdatnienia jest wysyłane do skrubera, który usuwa cząstki gruboziarniste. Skruber zajmuje się także nawilżaniem niezbędnym do rozwoju flory bakteryjnej. Oczyszczone powietrze wypływające ze skrubera jest wysyłane do wnętrza filtra BIOCLEAN, gdzie następuje kontakt między zanieczyszczeniami i bakteriami, które metabolizują i przekształcają je w związki bezwonne (woda i dwutlenek węgla).
Aby uzyskać dobrą funkcjonalność biofiltra, niezbędne jest stworzenie środowiska, które jest odpowiednie do rozwoju mikroflory. W szczególności:
- przepływ strumienia powietrza, który ma być poddany obróbce, zalecany dla najbardziej typowych zanieczyszczeń powinien się zawierać między 80 do 100 m3 / h na m3 materiału filtrującego.
- ważne jest zagwarantowanie optymalnego poziomu wilgotności i odpowiedniej temperatury w celu zapewnienia rozprzestrzeniania się flory bakteryjnej (między 50% a 80%) w materiale filtrującym. Ten ważny warunek jest realizowany przy wykorzystaniu wstępnego nawilżania na wlocie biofiltra przez skruber nawilżający oraz zastosowania automatycznego systemu zraszania nad biofiltrem.
Ostatni czynnik jest bardzo ważny, ponieważ mikroorganizmy są zdolne do adsorpcji składników odżywczych tylko z fazy wodnej. Niewystarczająca ilość wody powoduje wysuszanie materiału i utratę aktywności biologicznej. Z tego powodu nawilżanie odgrywa kluczową rolę i odbywa się poprzez zastosowanie automatycznego systemu zraszania nad biofiltrem.
Zalety filtra BIOCLEAN
Filtr BIOCLEAN:
- posiada zaletę możliwości redukcji kosztów związanych z brakiem wymaganych dużych nakładów energetycznych;
- nie ma kosztów regeneracji;
- nie wymaga użycia odczynników chemicznych;
- jest wykonany z materiałów odpowiednio zabezpieczonych antykorozyjnie, aby zapobiec uszkodzeniu związanemu z korozją możliwą do spowodowania przez wilgoć zbierającą się na dnie filtra;
- może redukować różnego rodzaju zanieczyszczenia z wysoką skutecznością;
- duża elastyczność w montażu i demontażu materiałów pomocniczych;
- materiał filtracyjny posiada trwałość od 5 do 7 lat i może być wykonany z różnych mieszanek w zależności od potrzeb klienta;
- może być obudowany dla najlepszej odporności na warunki atmosferyczne.
Filtr BIOCLEAN: wyposażenie standardowe
- krata wsporcza o nośności do 2-3 t/m2;
- automatyczny system zraszający;
- system odwadniający;
- Mmanometr do ciągłej obserwacji spadku ciśnienia w obszarze filtra.
Filtr BIOCLEAN: obsługa okresowa i serwis
Firma Tecnosida® również realizuje i planuje przeglądy planowe oraz ponadplanowe. Usługa ta jest dostępna dla filtrów BIOCLEAN i pozwala zagwarantować:
- prawidłową prace biofiltra;
- wysoką skuteczność biofiltracji;
- redukcję strat ekonomicznych oraz energetycznych.
Skontaktuj się z nami aby uzyskać więcej informacji: zaplanujemy z Tobą te jakże ważne działania!
Skontaktuj się z firmą Tecnosida aby uzyskać szczegółowe doradztwo odpowiadające Twojej sytuacji technicznej!