Mobilny system filtracji ATEX
Technologia węgla aktywnego dla eliminowania lotnych związków organicznych (LZO)
Usuwanie LZO w sektorze petrochemicznym
Nasz klient to włoska firma, która zajmuje ważne miejsce w sektorze petrochemicznym zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym.
Firma ta skontaktowała się z nami, prosząc o realizację mobilnego systemu filtrów z węglem aktywnym, który będzie wykorzystywany w procesach generujących gazy i opary zawierające LZO. Filtr musi być używany w atmosferze potencjalnie wybuchowej i będzie narażony na agresywne oddziaływanie chemiczne wynikające z emisji kwasów w obszarze przemysłowym.
W odpowiedzi na szczególne potrzeby klienta i sektora, w którym prowadzi działalność, firma Tecnosida® stworzyła wózkowy filtr z węglem aktywnym skonstruowany w następujący sposób:
- Wózek z metalową ramą, hamulcem postojowym i hakiem holowniczym umożliwiającym przemieszczanie za pomocą podnośnika widłowego;
- Antystatyczny spiralny wąż poliuretanowy;
- Odmgławiacz (separator kropel) ma za zadanie wspomaganie oddzielania kropel cieczy obecnych w strumieniu gazu;
- Wentylator z pierścieniowym urządzeniem uszczelniającym, ze smarem barierowym do temperatury do 300°C i Pmax. ~ 1,5 bar abs;
- Filtr z węglem aktywnym jest optymalnym rozwiązaniem do redukcji LZO przed uwolnieniem oparów do atmosfery;
- Komin wylotowy wyposażony w wylot testowy do sprawdzania skuteczności systemu filtrującego.


Krok 2 – Redukcja
Zespół jest wyposażony we wtyczkę elektryczną zgodną z gniazdami zainstalowanymi w działach, a wszystkie wymienione powyżej elementy (w tym silnik) są wykonane zgodnie z ATEX II 3G IIB T5 (Strefa 2: gaz). Dlatego też system może być używany w przestrzeniach zagrożonych wybuchem, ponieważ jest zgodny z europejską dyrektywą ATEX.
Rozdzielnica elektryczna, oprócz wykonania w standardzie ATEX, została również wyposażona w przełącznik umożliwiający zatrzymanie awaryjne.
Wszystkie komponenty są ponadto wykonane ze stali nierdzewnej (AISI 308), odpornej na agresywny wpływ czynników chemicznych, któremu może podlegać system filtracji.
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.