System pobierania i filtracji pyłu

Zastosowanie w liniach produkcyjnych plastiku i gumy

Zastosowanie 1: Produkcja mieszanek gumowych

Firma klienta zajmuje się produkcją i sprzedażą mieszanek gumowych. Działalność ta, podobnie jak większość działań prowadzonych w tym sektorze produkcji, obejmuje emisję określonych zanieczyszczeń, takich jak pył, dymy i zapachy. Z tego powodu bardzo ważne jest posiadanie odpowiednich systemów, które mogą monitorować emisje i je redukować.

Galeria zdjęć

W tej konkretnej sytuacji firma przedstawiła problem proszków gumowych i czarnego dymu z czterech mieszalników stosowanych w procesie produkcyjnym. Początkowo klient był w posiadaniu układu pochłaniającego złożonego z elektrofiltra, który jednak okazał się nieodpowiedni do rozwiązania konkretnych problemów wynikających z przetwarzania gumy.
Nawiązano kontakt z Tecnosida® w celu udoskonalenia istniejącego systemu ssącego, stworzenia instalacji zgodnej z potrzebami klienta i zgodnej z obowiązującymi przepisami.

Aspiracja i filtracja dymów i proszków kauczukowych

Po odpowiedniej inspekcji technicznej (standardowe działanie przeprowadzane w celu oceny szczególnej sytuacji linii produkcyjnej, używanych urządzeń oraz uzyskania danych technicznych i pomiarów) firma Tecnosida® podjęła decyzję o budowie instalacji zdolnej do uzdatniania strumienia emisji. Składa się ona z:

  • Wyciągi z ocynkowanej stali węglowej do bezpośredniego odsysania zanieczyszczeń z mieszalników. W szczególności w celu zagwarantowania optymalnego zasysania zastosowano dwa rodzaje okapów: wyciąg górny umieszczony nad maszyną i wyposażony w boczne listwy PVC; oraz wyciąg boczny przeznaczony do przenoszenia poziomego przepływu strumienia powietrza. Zasysany strumień powietrza jest następnie transportowany, za pośrednictwem odpowiednich rur, do systemu oczyszczania (samoczyszczący filtr workowy Dustdown®)
  • Samoczyszczący filtr workowy Dustdown® do oddzielania i usuwania proszków emitowanych przez mieszalniki ze strumienia zasysanego przez okapy. Wykonany jest ze stali nierdzewnej AISI 304 i wyposażony jest w komorę sedymentacyjną, która umożliwia dekantację gruboziarnistych proszków.

Instalacja wyposażona jest również w sondę tryboelektryczną, falownik i stabilizator ciśnienia. Pierwsza, umieszczona na rurze wydechowej, pozwala monitorować emisję proszków do atmosfery.

Operacje warsztatowe

Falownik został umieszczony w panelu elektrycznym i umożliwia monitorowanie zużycia energii przez system ssący; natomiast stabilizator ciśnienia, poprzez falownik, utrzymuje ciśnienie na stałym poziomie.

Analiza emisji:

  • Temperatura spalin: 10°C
  • Przekrój rury: 0,63585 mq
  • Prędkość oparów: 12,0 m/s
  • Rzeczywisty przepływ: 27469 mc/h
  • Normalizowany przepływ: 26498 Nmc/h
ZANIECZYSZCZENIA STĘŻENIE LIMITY STĘŻENIA (mg/Nm3)
Pył 0,28 mg/Nmc 10
Pył 6,9 g/h
Fluorowy związek organiczny Nieobecny
Plastyfikatory Nieobecny
Benzopiren Nieobecny
Siarka Nieobecny
LZO 9,6 mg/Nmc
LZO 254,4 g/h

Zastosowanie 2: Produkcja elastomerów

Nasz klient to firma, która w różnych zakładach produkuje szeroką gamę elastomerów: związki z kauczuku syntetycznego (EPDM, NBR, CR, HNBR, ACM, AU, ECO, EU, CSM, AEM) i naturalnej gumy (NR, SBR , SN) zarówno w kolorze czarnym jak i barwionym, związki krzemu i gumę fluorowaną. Firma produkuje również niestandardowe rozwiązania dla branży formowania wysokich technologii.
Klient skontaktował się z nami i poprosił o zaprojektowanie, wdrożenie i instalację systemu ssącego zdolnego do zarządzania trzema liniami o zmiennej pracy i obciążeniu, wyposażonymi w różne miksery działające w układzie oddzielnym lub wspólnym. Zanieczyszczenia składają się głównie z proszków, z których niektóre mają właściwości wiążące i muszą być traktowane przez jeden scentralizowany filtr.

Eliminacja proszków z produkcji elastomerów

Tecnosida® przyjęła zapytanie i przeprowadziła wstępną kontrolę techniczną w celu zidentyfikowania punktów krytycznych. Są one powiązane z dużą liczbą punktów uwolnienia zanieczyszczeń (ponad 20), szczególną geometrią niektórych maszyn produkcyjnych, rodzajami proszków do usunięcia i możliwością nagłych zmian natężenia przepływu w wyniku otwierania / zamykania niektórych punktów linii produkcyjnej. Zaproponowane klientowi rozwiązanie opiera się na czterech punktach:

  1. Dedykowany projekt punktów poboru powietrza zlokalizowanych na wylocie, obszarach przetwórczych, stacjach dozujących i ważących. Okapy zostały specjalnie dobrane zgodnie z charakterystyką różnych maszyn i zostały wykonane z blachy stalowej ocynkowanej;
  2. Integracja linii z mechanicznymi nawijarkami sterowanymi elektrycznie wyposażonymi w elastyczne węże i aspiratory do ręcznego czyszczenia określonych obszarów;
  3. Zbalansowanie i projekt bezpośredniego filtra ssącego;
  4. Filtracja kurzu przez samoczyszczący filtr workowy Dustdown® wykonanego z wytrzymałej, wyprofilowanej blachy ze stali węglowej z obwodem stabilizującym, koszem zbierającym pył i specjalnym zaworowym układem wylotowym w celu zapobiegania gromadzenia się zanieczyszczeń. Wraz z filtrem zapewniono specjalną dźwiękoszczelną kabinę do izolacji akustycznej aspiratora.

Instalacja firmy Tecnosida® została wykonana zgodnie z BAT (D.MF.01) i pozwoliła na ograniczenie emisji w granicach ustalonych przez prawo, rozwiązując w ten sposób problem klienta.

Elementy układu ssącego i filtracyjnego

Zastosowanie 3: Niestandardowe linie do produkcji rur

Klient jest włoską firmą działającą w branży gumowej i zajmującą się produkcją i sprzedażą niestandardowych rur i mieszanek.
Ten rodzaj przetwarzania wiąże się z emisją proszków kauczukowych, dlatego firma zdecydowała się skontaktować z Tecnosida®, wymagając budowy instalacji zdolnej do rozwiązania problemu. System musi być zdolny do obsługi maszyn produkcyjnych: trzy mieszalniki i kalander umieszczony w dziale dozowania oraz w produkcji związków.

Zasysanie miejscowe i filtracja proszków w sektorze gumowym

Po dokładnych badaniach technicznych firma Tecnosida® zaproponowała wykonanie systemu aspiracji składającego się z lokalnych systemów ssących i samoczyszczący filtr workowy Dustdown®.
Pochłanianie miejscowe stanowi pierwszy etap systemu redukcji emisji, ponieważ pozwala na wychwytywanie zanieczyszczeń bezpośrednio u źródła. Składa się z dwóch okapów wyciągowych umieszczonych nad otwartym mieszalnikiem i kalandrem, dwóch przegubowych i samonośnych ramion ssących wykonanych z aluminium oraz szeregu odkurzaczy do wychwytywania i usuwania pyłu z określonych obszarów roboczych. Urządzenia te są bardzo ważne, aby uniknąć rozpraszania pyłu i, w konsekwencji, oczyścić środowisko pracy, chroniąc zdrowie operatorów. Powietrze zasysane przez opisane powyżej urządzenia jest następnie przenoszone i obrabiane w filtrze Dustdown®. Wykonany jest on z wytrzymałej blachy stalowej ocynkowanej, wyposażony w powierzchnię filtracyjną 260m3 i jest kompletny z urządzeniem ssącym i innymi elementami, które gwarantują optymalną wydajność pracy. Ponadto filtr jest produkowany zgodnie z BAT DGR / 2913943-2003 w odniesieniu do emisji pyłu.
Tecnosida® zrealizowała system zgodnie z obowiązującymi przepisami i przywiązując najwyższą wagę do ochrony środowiska.

Bębny do węża

Panel elektryczny jest w rzeczywistości wyposażony w falownik do monitorowania i zmniejszania zużycia energii; emisje atmosferyczne są zgodne z limitami ustanowionymi we włoskim dekrecie ustawodawczym 152/2006.
Trzydziestoletnie doświadczenie w branży pozwoliło nam stworzyć te w pełni kompletne instalacje zaprojektowane specjalnie dla potrzeb naszych klientów, spełniające ich oczekiwania i w konsekwencji dające satysfakcję z naszej pracy.
Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami: zaprojektujemy najlepsze rozwiązanie zgodnie z Twoimi potrzebami!