OKAPY | Aspiracje przemysłowe i systemy pobierania

Dopasowane okapy dostosowane do oszczędności energii i bezpiecznego pobierania zanieczyszczeń

Okapy do przemysłowych systemów pobierania

Okapy zabezpieczają różne operacje typowe dla procesów przemysłowych: szlifowanie, polerowanie i czyszczenie elementów o różnych wymiarach. Okapy mogą być również przystosowane do różnych stref roboczych: mieszadła, przesiewacze, reaktory lub inne.

Galeria zdjęć

Okapy: Jak działają?

Okapy zasysają powietrze z typowych operacji procesów przemysłowych. Są one umieszczone na krawędziach stref roboczych i są utrzymywane pod niskim ciśnieniem za pomocą odpowiedniego wentylatora odśrodkowego. Okapy są zaprojektowane do wychwytywania pyłu lub innych zanieczyszczeń bezpośrednio tam, gdzie są produkowane, chroniąc strefy robocze i zdrowie operatorów. Układ zasysający może być zaprojektowany z jednym lub więcej okapami, charakteryzującymi się różnymi prędkościami przepływu oraz ręcznymi lub automatycznymi cyklami roboczymi. Zwykle aspirowane powietrze jest transportowane w jednym rurociągu, kierujący przepływ powietrza do jednego lub więcej urządzeń filtrujących, zaprojektowanych na podstawie konkretnych zanieczyszczeń, które mają być poddane obróbce (kurz, rozpuszczalniki, oleje, …).

struktura okapy wyciągowego

Okapy zasysające: znaczenie właściwego projektu

Projektowanie odpowiedniego systemu ssącego ma ogromne znaczenie dla uzyskania najwyższej wydajności usuwania i optymalizacji ilości powietrza, jaką aspirują wentylatory.
Tecnosida®, na podstawie inspekcji wyspecjalizowanego technika, może zaprojektować okapy o różnych wymiarach i geometrii, które idealnie pasują do Twojego procesu produkcyjnego. Konstrukcja okapów wykonana jest z uwzględnieniem:

 • Cechy szczególne twojego procesu produkcyjnego;
 • Dostępna przestrzeń;
 • Charakterystyki konkretnego zanieczyszczenia;
 • Wymogi i regulacje prawne;
 • Wymiary i rozmieszczenie uwzględniające ergonomię pracy operatora.

Wentylatory: znaczenie właściwego wyboru

Wybór odpowiedniego wentylatora ma podstawowe znaczenie dla zagwarantowania wysokiej wydajności i niskiego zużycia energii. Główne problemy, które Tecnosida® bierze pod uwagę w fazie projektowania to:

 • Pożądana prędkość przechwytywania. Ten parametr zależy od rodzaju zanieczyszczenia i od objętościowego natężenia przepływu;
 • Temperatura przepływu powietrza, która może być stała lub zmienna;
 • Projekt rurociągów wykonywany na podstawie:
  1. Geometria obiektu przemysłowego;
  2. Umiejscowienie urządzeń filtrujących;
  3. Umiejscowienie okapów w procesie produkcyjnym.

Na podstawie tych danych można określić spadek ciśnienia w układzie ssącym. Dane te, w połączeniu z pożądanym objętościowym natężeniem przepływu, są wykorzystywane przez Tecnosida® do zwymiarowania najbardziej odpowiedniego wentylatora odśrodkowego.

Okapy: serwis konserwacyjny

Firma Tecnosida® również realizuje i planuje przeglądy planowe oraz ponadplanowe. Usługa ta pozwala zagwarantować:

 • Hood’sproperfunctioning; prawidłową pracę okapu;
 • Wysoką wydajność pobierania zanieczyszczeń w celu ochrony zdrowia pracowników;
 • Redukcję strat ekonomicznych oraz energetycznych.

Skontaktuj się z firmą Tecnosida aby uzyskać szczegółowe doradztwo odpowiadające Twojej sytuacji technicznej!