Multi-cyklon dla kotłów na biomasę stałą
dla emisji zgodnie z UNI 303/5
Emisje kotłów na biomasę stałą
Firma klienta projektuje oraz wykonuje kotły do spalania biomasy stałej, peletu i trocin dla wszelkich typów budynków, o mocy cieplnej od kilkudziesięciu kW do ponad 1000 kW.
Dlatego też firma ta oferuje rozwiązania grzewcze przy zastosowaniu
W związku z tym oferują rozwiązania grzewcze wykorzystujące paliwa neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, takie jak drewno, pelet lub trociny, które zapewniają wysoką wydajność do ogrzewania wszelkiego rodzaju wnętrz.
UNI 303/5
Spalanie to złożony fenomen. Wynikiem tej gwałtownej reakcji jest przede wszystkim ciepło, a jednocześnie wiele produktów ubocznych i odpadów, które w wielu przypadkach mogą być szkodliwe dla ludzi i otaczającego środowiska.
Z tych powodów odbiorcy i segmenty cywilne (które dla uproszczenia możemy powiązać z mocami mniejszymi niż 1 MW), został poddany wpływowi mechanizmu rozliczeń termicznych (2013), który w odniesieniu do biomasy popiera niewielkie interwencje (uprawnienia do mniejszej ilości energii niż 1 MW ciepła) do produkcji energii cieplnej ze źródeł odnawialnych i systemów o wysokiej wydajności (Artykuł 4, ustęp 2 dekretu).
Dla kotłów na biomasę, obliczenia są oparte na iloczynie 4 czynników:
- Współczynnik waloryzacji
- Moc cieplna instalacji
- Szacunkowe godziny pracy
- Współczynnik wynagrodzenia za emisję pyłu (w przypadku pieców na pelety i drewno oraz kominków równania są nieco bardziej złożone).

Odnośnie dwóch pierwszych punktów, producent samodzielnie opracował rozwiązanie wprowadzając odpowiednie zmiany w projekcie i technice kotłów.
Jak widać, punkt 4 jest ściśle związany z wyborem systemu oczyszczania emisji. Dla tego wyboru są dwa ograniczenia:
- Dla instalacji o mocy <500kW generator musi być certyfikowany zgodnie z ograniczeniami klasy V (EN 303-5:2012);
- Dla instalacji o mocy >500kW>1MW emisje muszą być certyfikowane zgodnie z ograniczeniami klasy V (EN 303-5:2012), proces przeprowadzony w miejscu pracy przez organ akredytowany.
Z tego powodu klient poprosił firmę Tecnosida® o opracowanie systemu ograniczenia emisji pyłu, który doprowadziłby produkty do zgodności z wyżej wymienionymi limitami.
Oczyszczanie gazów spalinowych ze spalania biomasy stałej
Tecnosida® przyjęła to zapytanie i zaoferowała rozwój projektu we współpracy z klientem, w celu zaprojektowania oraz wyprodukowania dedykowanego rozwiązania dla kotła, który klient zamierzał certyfikować.
Główne fazy projektu obejmowały:
- Ocena technical situation oraz wstępna weryfikacja analityczna;
- Prezentacja przeglądu możliwych rozwiązań z wyceną budżetową;
- Wybór i adaptacja rozwiązania wspólnie z klientem;
- Wybór i podział zakresów odpowiedzialności;
- Fizyczne testy rozwiązania z generatorem podlegającym certyfikacji;
- Końcowe strojenie układu;
- Certyfikacja generatora wraz ze skruberem Tecnosida® przez akredytowaną jednostkę zewnętrzną.

Współpraca zakończyła się sukcesem i generator (400 kW ciepła) został certyfikowany zgodnie z klasą V dzięki zastosowaniu technologii TURBOVORTEX®.
W rezultacie przeprowadzonych obiektywnych weryfikacji firma była w stanie przedstawić dokumentację wymaganą przez dostarczane przez nich kotły jako zatwierdzone zgodnie z klasą 5.
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.