Sektor chemiczny i farmaceutyczny: systemy eliminacji zanieczyszczenia powietrza
Technologie wychwytywania, transportu i eliminacji LZO i pyłu
Sektor chemiczny i farmaceutyczny obejmuje liczne firmy przetwarzające surowce organiczne i nieorganiczne na leki i substancje chemiczne. Wiele z tych procesów przemysłowych wiąże się z emisją zanieczyszczeń, które są mniej lub bardziej szkodliwe dla środowiska i operatorów, dlatego też muszą być wychwytywane i oczyszczane przy użyciu specjalnych technologii.
Eliminacja LZO, pyłów i dymów w sektorze chemicznym i farmaceutycznym
Firmy działające w sektorze chemicznym i farmaceutycznym wytwarzają wiele różnych rodzajów produktów: od tych najbardziej powszechnych, których używamy na co dzień (detergenty, kosmetyki, mydła, nawozy, leki i tym podobne), po substancje pośrednie wykorzystywane w innych gałęziach przemysłu (związki nieorganiczne, tworzywa sztuczne, barwniki, kleje, uszczelniacze i inne).
Biorąc pod uwagę różnorodność produktów, które są wytwarzane w tych branżach, łatwo zauważyć, że stosowane procesy produkcyjne są wielorakie i wiążą się z emisją szkodliwych zanieczyszczeń. Główne z nich to:
- pyły rozproszone w środowisku podczas operacji ważenia, mieszania, wlewania do beczek i podobnych;
- LZO wydostające się z otworów reaktorów podczas kontrolowanych i niekontrolowanych reakcji chemicznych.
Pracownicy zatrudnieni w tym sektorze mają również wysoki kontakt z substancjami chemicznymi, pomocniczymi i aktywnymi, które łatwo przenikają do organizmu człowieka powodując ewentualne zagrożenia dla zdrowia. Dlatego też niezbędne jest posiadanie wysokowydajnych systemów odciągu i zasysania, aby drastycznie zmniejszyć to ryzyko.
Jeśli chodzi o aspekt środowiskowy, system eliminacji musi być starannie zaprojektowany i wdrożony, ponieważ mogą wystąpić krytyczne kwestie dotyczące stosowanych materiałów i odpowiednich aspektów inżynierii zakładowej.
Należą do nich m.in. obecność potencjalnie wybuchowej atmosfery. W rzeczywistości wśród stosowanych i obsługiwanych składników mogą znajdować się lotne, palne pyły lub ciecze, które w pewnych sytuacjach mogą tworzyć zjawiska wybuchowe.
Oto kilka przykładów systemów eliminacji, zaprojektowanych i wyprodukowanych przez Tecnosida®, które rozwiązują najbardziej typowe i powszechne problemy w tym sektorze!
Systemy ATEX do eliminacji LZO pochodzących z załadunku reaktorów
Firmy farmaceutyczne zajmują się badaniem, produkcją i sprzedażą leków stosowanych u ludzi i zwierząt.
Do produkcji leków stosowane są reaktory: specjalnie zaprojektowane pojemniki do bezpiecznych reakcji chemicznych między znajdującymi się w nich substancjami. Szczególną uwagę należy zwrócić na systemy odciągu i zasysania, związane z operacjami załadunku i rozładunku reaktorów, które powodują uwalnianie niebezpiecznych i potencjalnie wybuchowych substancji (pyłów i LZO). Substancje te muszą być przetwarzane przy użyciu specjalnych technologii.
Redukcja lotnych związków organicznych (LZO) pochodzących z produkcji wodorowęglanu sodu w przemyśle chemicznym
Wodorowęglan sodu jest substancją naturalnie występującą w wodzie oraz, rzadko, jako minerał. Można ją odtworzyć w laboratorium za pomocą roztworu chlorku sodu, do którego przechodzi amoniak i dwutlenek węgla.
Produkcja i przetwarzanie wodorowęglanu sodu wiąże się z emisją LZO, które muszą być oczyszczane przez specjalne systemy eliminacji na mokro.
Firma Tecnosida® z powodzeniem zastosowała skruber do eliminacji na mokro, w celu rozwiązania tego problemu.
Ograniczanie emisji cząstek stałych pochodzących z linii produkcyjnej środków owadobójczych i chwastobójczych
Środki owadobójcze i chwastobójcze to szeroko stosowane środki chemiczne w rolnictwie i w domu.
Oba te produkty powstają z substancji chemicznych (związki siarki, substancje chlorowane, związki syntetyczne itp.), które są łączone za pomocą specjalnych maszyn zwanych mieszalnikami.
Proces syntezy i wiązania tych substancji wiąże się z emisją pyłów, w tym wybuchowych, które muszą być wychwytywane i oczyszczane przez specjalne systemy eliminacji, odpowiednie do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem (ATEX).
Eliminacja oparów pochodzących z produkcji detergentów w sektorze chemicznym
Jak widzieliśmy, działalność prowadzona przez firmy chemiczne obejmuje produkcję detergentów i środków czystości.
Choć trudno to sobie wyobrazić, ta specyficzna produkcja wiąże się z emisją różnego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak: kwas fosforowy i azotowy, gazy, lotne związki organiczne (LZO), opary zawierające śladowe ilości chloru, ale także perfumy i zapachy.
Emisja pyłów i rozpuszczalników pochodzących z produkcji środków chemicznych
Do tej pory przeanalizowaliśmy kilka najczęściej występujących problemów w firmach produkujących wyroby gotowe. Jednakże sektor chemiczny obejmuje również liczne firmy zajmujące się produkcją półproduktów i związków chemicznych (środki powierzchniowo czynne, uszczelniacze, poliuretany, kleje i tym podobne), stosowanych w różnych sektorach przemysłu.
Produkcja tak wielu rodzajów produktów wymaga mieszania, mycia, załadunku i innych czynności. Działania te powodują emisję różnego rodzaju zanieczyszczeń, głównie rozpuszczalników i pyłów o charakterze wybuchowym, które muszą być wychwytywane i oczyszczane przez specjalne, wielostopniowe instalacje ograniczające.
Redukcja zanieczyszczeń powietrza w sektorze chemicznym i farmaceutycznym
W poprzednich punktach przedstawiliśmy ogólny i z pewnością nie wyczerpujący przegląd sektora chemicznego i farmaceutycznego oraz zanieczyszczeń emitowanych przez działające w nim firmy.
Jak widzieliśmy, prace prowadzone przez te firmy wiążą się z emisją różnego rodzaju zanieczyszczeń, które mogą być szkodliwe dla środowiska i operatorów.
W celu zmniejszenia emisji, firmy muszą polegać na specjalistach, którzy mogą zaprojektować i zbudować specjalne systemy do ekstrakcji, przenoszenia i redukcji zanieczyszczeń powietrza.
Tecnosida® jest idealnym dostawcą: skontaktuj się z nami, aby umówić się na spotkanie z naszymi wyspecjalizowanymi technikami i otrzymać indywidualną pomoc!